e-İrsaliye Uygulaması Özel Entegratör e-Fatura e-Defter e-Arşiv e-İrsaliye e-Bilet e-Makbuz

e-İrsaliye Uygulaması Özel Entegratör e-Fatura e-Defter e-Arşiv e-İrsaliye e-Bilet e-Makbuz

Bağlantı sorununuzu çözüme ulaştırmak için, ilk olarak aşağıdaki durumları okuyunuz. Oluşturduğunuz bir anketi kullanıma açmak için önce aktive etmelisiniz. Aktive edilmiş bir ankette sadece soruların kodu/başlığı/içeriği, soru gruplarının ismi/açıklaması, yanıt opsiyonlarının içeriği ve anket ismi/açıklaması değiştirilebilmektedir. Soru eklemek/çıkarmak, soru grubu eklemek/çıkarmak, alt soru eklemek/çıkarmak ve bunların kodunu değiştirebilmek için anketi deaktive etmeniz gerekmektedir. Casus yazılımlardan korunmanın en etkin yolu, bunların bulaşmasına yol açan kullanıcı alışkanlıklarının önüne geçmektir. İnternet’te gezinirken her türlü uyarı veya soru penceresini onaylamak birçok gereksiz yazılımın yüklenmesine sebep olmaktadır. Bilgisayar uzmanlığı ve tecrübesi yüksek kişiler herhangi bir anti-casus yazılım kullanmadan da sorunlardan uzak kalabilmektedirler. Diğer bölüm/birimlerden kablolu ağa bağlanmak için ilgili birim ağ yöneticileri ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Giden e-postalarda uygulanacak olan spam filtresi uygulamasıyla , ODTÜ’den dışarıya giden “spam” e-posta sayısının azaltılması planlanmaktadır. “Hesap Ekle” ekranında Diğer seçeneğini seçip sonraki ekranda Mail Hesabı Ekle düğmesine dokunun. Tamamlanmış veya yarıda bırakılmış tüm anket yanıtlarını “Anket” menüsünde bulunan “Yanıtlar” seçeneği ile görebilirsiniz. Anketinizin süresi bittiğinde veya kullanımdan kaldırmak istediğinizde mutlaka sona erdirmelisiniz.

Açılan ekranda gerekli alanlar doldurularak Gönder düğmesine basılır. Oluşturulan evrak numaralarına EBYS Evrak Sorgulama menüsünün altındaki Evrak Numara Talepleri ekranından ulaşılabilmektedir. Microsoft Editor belgelerde, postada ve webde dilbilgisini ve daha fazlasını denetler. Öneriyi kabul etmek veya yok saymak için altı çizili kelimeyi veya ifadeyi seçin. İmzanızı kaydettikten sonra, imza ayarları için tekrar “Ayarlar” sekmesinden “Yeni İleti Oluşturma” seçeneğini tıklayınız. Açılacak düzenleme ekranında “İmza Ayarları” bölümünde yazacağınız e-postalarınıza imza eklenirken dikkate alınacak seçenekleri düzenleyebilirsiniz. Roundcube’e ilk giriş yaptığınızda posta kutunuzdaki klasörlerden “Gelen” klasörünün içeriği görüntülenecektir. Burada listelenen iletilerden görüntülemek istediğinizin üzerine tıklayarak diğer bir sekmede gelen e-postanın içeriğini görüntüleyebilirsiniz. Klasörler sekmesinde listelenen diğer klasörlerin üzerine tıklayarak (Örneğin “Giden”, “Taslak”, “Çöp” klasörleri) bu klasörlerin içeriklerini listeleyebilirsiniz. ODTÜ VPN hizmeti ile birlikte, mensup ve öğrencilerimiz yerleşke dışında bulundukları sürelerde kullandıkları kişisel bilgisayarlara ya da mobil cihazlara kuracakları küçük bir paket program vasıtasıyla (VPN Client), üniversitemiz yerleşke içi ağ kaynaklarına erişebileceklerdir. Meturoam yayını ile uyumlu OLMADIĞI bilinen popüler cihazlar için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Sonraki aşama (Zaman Damgası kullanılmadığından) USB imza kart okuyucunuzun İmzager tarafından tanınması ve içerisindeki sertifikanın gösterilmesidir.

  • Gönderdiğiniz kişi daha önce gönderdiğiniz kişiden farklı da olabilir aynı da olabilir.
  • Evrak sistemden hazırlanmak yerine haricen hazırlanıp teslim edilecek ise Kurum İçi veya Kurum Dışı menülerinin altından Evrak Numara Talep Formu ekranına ulaşılabilmektedir.
  • Firmalar ve şimdilerde bazı kamu kurumları kendi veri merkezlerinde yapmayı hedefledikleri her şeyi bir browser aracılığı ile erişerek kiraladıkları sanal ortamda yapmakta.

Eğer liste arşivlerinin tarafınıza iletilmesini istiyorsanız bunu da e-postanızda belirtmelisiniz. “SSH Secure Shell Client” programının kullanımıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Eduroam Türkiye Katılımcılarıeduroam projesi’ne Türkiye’den katılımcı kurumların güncel listesine bu linkten ulaşabilirsiniz. ODTÜ’de yerleşke geneline lisanslı Symantec AntiVirus yazılımı kullanılmaktadır. Linux tabanlı işletim sistemleri de virüslerden etkilenebilir, ancak yoğun bir virüs aktivitesi bulunmamaktadır. Genelde çekirdek ya da kullanılan yazılımların açıklarından faydalanmaya çalışan virüslere karşı güncelleme yapılması yeterli önlem olarak görülmektedir. Kullanıcıların e-postalarını tuttuğu alan için ayrı bir e-posta kotası tanımlanmaktadır. Bu kota %90 oranında dolduğundakullanıcılara uyarı mesajı gönderilmektedir.

Horde menüsünde bulunan seçenekler (çark işareti) altındaki Posta seçeneğiyle Posta uygulaması ayarlarına ulaşabilir, Posta Kutusu Görünümü ayarlarını değiştirebilirsiniz. Birimlerdeki yönetici ve sekreterlerin görmeye yetkili olduğu, izin formları ile ilgili, iki farklı rapor bulunmaktadır. Güncellemesi çıkan program geçerliliğini yitirmekte ve yeni versiyon kurulumu zorunlu hale gelmektedir. Güncelleme yapılmadığı durumda “Uygulama yüklenirken hata oluştu” hata mesajı çıkmaktadır. Roundcube kullanarak bir posta kutusundaki tüm iletileri ya da seçeceğiniz belirli iletileri silebilirsiniz. Geçerli olan profili seçiniz “UserController1” ve “-” simgesi ile sil tıklayınız. Devam etmek istiyor musunuz diye sorulduğunda Y yazıp enter düğmesine basarak kurulumu tamamlayınız. METUCloud servisinde kullanıcılara ön tanımlı olarak 10GB depolama alanı tahsis edilir. METUCloud servisini idari/akademik personelimiz sadece faaliyet alanları ile ilgili konularda kullanabilirler. METUCloud servisi kullanıcılarımıza bulut depolama ve dosya paylaşımı hizmeti sunmaktadır. Gradescope’un Bubble Sheet Assignments türü ödevleri, öğrencilerinizin gönderimlerinin otomatik olarak notlandırılması için çoktan seçmeli bir cevap anahtarı oluşturmanıza olanak tanır.

GİB e-Fatura Portal’ ı, e-Fatura Uygulamasına ait temel fonksiyonları bünyesinde barındıran bir web uygulamadır. Bu yöntem ile faturalar GİB Portal üzerinden manuel e-Fatura oluşturulabilir veya bilgi işlem sistemi üzerinden başkanlığın belirlediği formatta e-Faturalar uygulamaya yüklenebilir. 500 faturaya ulaşıldıktan sonra yeni bir fatura gönderimi ancak manuel olarak oluşturularak gerçekleşebilecektir. Ayrıca GİB Portal’de bulunan faturalar ve sistem yanıtları 6 aydan sonra silinmektedir. Arşivleme-Saklama yükümlülüğü de mükellefin kendi sorumluluğunda olacaktır. →  Ortadoğu Reklam Tanıtım Yayıncılık Turizm Eğitim İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.in yazılı izni olmadığı sürece sitede yer alan bilgiler; başka bir bilgisayara yüklenemez, değiştirilemez, çoğaltılamaz, kopyalanamaz, yeniden yayınlanamaz, postalanamaz, dağıtılamaz. İşbu “SİTE Kullanım Koşulları” dâhilinde “Türkiye Klinikleri” tarafından sarahaten izin verilen durumlar haricinde “Türkiye Klinikleri”nin telif haklarına tabi çalışmalarını çoğaltamaz, işleyemez, dağıtamaz veya bunlardan türemiş çalışmalar yapamaz veya hazırlayamaz. ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, güvenlik nedeniyle hiçbir şekilde kullanıcı hesabı adı, şifre vb. Kullanıcı bilgilerinin güncellenmesine dair e-posta göndermemektedir. Orta Doğu Teknik Ünivermostbet casinomhub giriş Web Önbellekleme Servisi Web Önbellekleme Nedir? Web önbellekleme, internet üzerinden istenilen objelerin (HTTP, FTP, Gopher gibi protokoller üzerinden ulaşılabilen verilerin), yerel alan ağı içerisinde bir sunucuda saklanması, ve aynı objenin aynı veya farklı bir istemci tarafından istenilmesi halinde, bu sunucu tarafından isteğin karşılanmasıdır. Casus yazılımlar, kişisel bilgi gizliliğinin ihlali anlamına gelen, kullanıcının klavyede bastığı tuşları kaydetmek, görüntülediği web sayfalarının kaydını tutmak, sabit diskindeki verileri taramak, İnternet’te yapılan aramaları izlemek vb.

Mesaj Kuralları (Message Rules)

EBYS’de Kurum Dışı yazı oluşturan ve Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ile gönderim yapılmasını isteyen kullanıcılarımız; “Gönderilecek Yer Tanımlama” sekmesinde seçilen Kurumun/Tüzel Şahısın/Kişinin KEP adresinin sistemden otomatik olarak gelmesini beklemelidir. Eğer size gelen bir yazı ya da elektronik formla ilgili butonları göremiyorsanız bu alanı kapalı hale getirmiş olabilirsiniz. Butonları tekrar görebilmek için alanın sağ bölümünde bulunan oku kullanarak alanı tekrar açık hale getirmelisiniz. Öğrencilerimiz PC salonlarındaki bilgisayarlarda kurulu lisanslı yazılımları uzaktan erişim imkanıyla kullanabilmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek PC salon bilgisayarlarına uzaktan bağlanabilir ve kurulu lisanslı yazılımları kullanabilirsiniz. MAC bilgisayarınızda Apple Mail ile ODTÜ e-postalarınızı okuyabilmek ve e-posta gönderebilmek için aşağıdaki ayarları yapmanız gerekmektedir. Kurum içi veya kurum dışı gelen evraklarınızı “Gereği Yapılmıştır” veya “Bilgi Edinilmiştir” düğmeleri ile sonlandırdıktan sonra evrakı tekrar bir yere veya bir kişiye sevk etmeniz gerekirse Evrak Geri Al menüsünden yazıyı tekrar onaylarınıza düşürmeniz gerekir. Utarit firmasının geliştirmiş olduğu SoliClub uygulaması ile akıllı kartınıza (kampüs kart) bakiye yükleyebilir, yemekhanede bulunan turnikelerden uygulama aracılığı ile karekod okutarak geçiş sağlayabilirisiniz. SoliClub aracılığı ile bakiye yüklemesi veya harcama yapabilmek için kredi kartınızı veya vadesiz hesap kartınızı BKM Ekspres ile  eşlemeniz gerekmektedir.

Bu durumda teslime ait e-Fatura/e-Arşiv Faturanın malın müşteriye teslim edildiği anda (e-İrsaliye düzenlenememesi bağlı olarak) düzenlenmesi gereken matbu sevk irsaliyesinin düzenlenme tarihinden itibaren 7 gün içinde düzenlenmesi gerektiği tabiidir. Söz konusu kâğıt çıktıya “İrsaliye yerine geçer.” ifadesinin yazılması ve kâğıt çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur. Ancak bu imkândan yararlanabilmek için elektronik faturanın malın teslimi anında düzenlenmesi gerekir. Hizmet ifasına konu e-faturanın satış anında düzenlenmesi halinde, söz konusu kâğıt çıktının talep eden müşteriye verilmesi zorunludur. Ancak, malın fiili sevkinden önce fatura düzenlenebildiği, sevkiyatın daha sonradan gerçekleştirildiği durumlar da söz konusu olabilmektedir. E-İrsaliye uygulamasında bu durumda sonradan düzenlenen e-irsaliyede düzenlenen fatura bilgilerine yer verilmesi gerekmektedir. Faturada ise sevk irsaliyesine ilişkin bilgilerin, henüz sevk irsaliyesinin düzenlenmemiş olması nedeniyle boş bırakılması, faturanın not açıklama alanına sevkiyatın sonradan yapılacağı yönünde açıklamalara yer verilmesi gerekmektedir. Ancak dileyen işletmeler bu suretle yapılan teslimat miktarlarını dikkate alarak teslimatıngerçekleştirilmesi ile birlikte stok takip işlemlerini ERP sistemleri üzerinden takip edebilmek için e-İrsaliye de düzenleyebilirler. “Şifremi Unuttum” işlemini yaparken, belirlemiş olduğunuz ODTÜ dışı kurtarma e-posta adresinize (gmail  vb.) talebininiz doğrultusunda “yeni şifre oluşturma linki” gönderilir. Bu linkte yer alan bağlantı üzerinden 24 saat içinde yeni şifrenizi oluşturmanız beklenir.

Mezun E-posta Hesabı alabilecek/alan kullanıcıların bilgileri ODTÜ Mezunlar Ofisi tarafından yönetilir. Evrak her git-gel yaptığında sistemde bu git-gel kayıt edildiğinden bir kişiye bir evrak kaç kere ulaşmış ise o evrak listede o kadar sayıda görünecektir. Evrak sistemden hazırlanmak yerine haricen hazırlanıp teslim edilecek ise Kurum İçi veya Kurum Dışı menülerinin altından Evrak Numara Talep Formu ekranına ulaşılabilmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek uzantının yükleme ve etkinleştirme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İş Bankası üzerinden akıllı kartınıza bakiye yüklemesi için İşcep, İnternet Şube veya ATM kullanabilirsiniz. İşcep ve İnternet şubesinden kredi kartı ve vadesiz hesap kullanarak yükleme yapabilirken, ATM üzerinden bunlara ek olarak nakit para ile bakiye yükleyebilirsiniz. Google ReCaptcha servisi kullanıcının tarayıcısına Google tarafından otomatik eklenmekte ve doğrulanmaktadır. Ayrıca bu servisin bir zaman aşımı olduğundan ekrandaki gösterilen resimlerden doğru olanlar seçilip bir süre beklenince doğrulama kendi kendine zaman aşımına uğrayabilmektedir. Hangilerini seçeceğinizden emin değilseniz bölümünüzün/biriminizin bilgisayar koordinatöründen bilgi alınız.

发表评论

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注